Proč hubnout
Nadváha (nebo dokonce obezita) je způsobena většinou zvýšeným obsahem tělesného tuku. Nadváha je projevem nerovnováhy mezi příjmem potravy a výdejem energie.
Nejčastšími příčinami je nedostatek tělesného pohybu, nadměrný příjem potravy nebo nevhodná skladba stravy. Příčinou může být také metabolická porucha. Nadváha, resp. nevhodný životní styl, který je s ní zpravidla spojen, může představovat riziko rozvoje nebo zhoršeného průběhu řady závažných onemocnění.
Pro určení míry nadváhy bylo navrženo několik kritérií. Dříve s používalo jako orientační pravidlo, že ideální váha je výška v centimetrech - 100. Nejpopulárnějí parametr je BMI (z anglického body mass index). Toto číslo se vypočte jako hmotnost v kilogramech dvakrát po sobě vydělená výškou v metrech. Za normální hodnoty se považuje rozpětí mezi 20 a 25, hodnota nad 30 již představuje obezitu.
Kromě estetického hlediska je nadváha rovněž rizikovým faktorem například pro tyto choroby:
- vysoký krevní tlak,
- srdeční infarkt a jiné choroby kardovaskulárního systému,
- cukrovku.
Hubnutí a diety
Základní metodou pro upravu tělesné hmotnosti je kombinace dostatečného pohybového režimu (cvičení) a řízeného příjmu potravy - dieta.
Zásadní problém spočívá v tom, že dietní program musí vést především ke snížení tělesného tuku. Nevhodné diety mohou sice vést ke snížení váhy, ovšem ne na úkor tukové tkáně, ale na úkor vody nebo svalové hmoty.
Rizika nesprávného hubnutí
- Bulimie a mentální anorexie - poruchy příjmu potravy.
- Jo-jo efekt.
- Úbytek svalové hmoty