Diety-hubnutí, on-line dietní poradce
 

Dieta podle Pierre Dukana

Pierre Dukan - autor Dukanovy diety

Pierre Dukan byl francouzský lékař a dietolog, který sestavil svou dietu na základě zkušeností se svými pacienty, který nebyli schopni zhubnout. Jeho kniha "Neumím zhubnoout" se stala ve Francii bestsellerem. Přestože jde o postup starý skoro 30 let, u nás se stává populárním teprve nyní.

Principem diety je omezení sacharidů a orientace na konzumaci většího počtu bílkovin. Není to úplně striktní proteinová dieta, v dalších fázích je povolena i pestřejší strava, ale i tak se jedná o vysoce nevyvážený stravovací program - a jako takový tedy Dukanova dieta má i svá rizika.

Mezi hlavní rizika u skuetečných lidí, kteří tutu dietu drželi, patří recidiva jejich nadváhy. Dietu pak drží opakovaně, a to je vlastně to, čemu se říká jo-jo efekt.

Fáze Dukanovy diety

 1. fáze: Útočná
  Jí se pouze libové maso nebo vejce, tedy bílkoviny, a to 2 až 7 dnů (nejvýše 10), podle toho, jaká je potřeba hubnutí.

 2. fáze: Rovnoměrná ztráta
  V této fázi se střídají po 5 dnech období s čistě bílkovinnou stravou se stravou, kde jsou kombinovány bílkoviny a zelenina.

 3. fáze: Upevňující
  V této fázi, která by měla trvat 10 dnů na každý kg, který jste zhubli, je již povoleno jíst sacharidová jídla (2x týdně) a některé druhy ovoce.

 4. fáze: Konečná stabilizace
  Tady je již minimální omezení, 1x týdně by se měla jíst čístě bílkovinná strava, stejně jako ve fázi 1.

Kamenem úrazu této diety je nevyváženost (hodně bílkovin). Orientací na proteiny je Dukanova dieta příbuzná třeba mediálně známé Margitově dietě; i sám protagonista této diety, pěvec Štefan Margita, říká, že tuto dietu drží opakovaně. Ovšem opakované držení nějaké diety není vysvědčením její účinnosti, ale spíše důkazem její neudržitelnosti.

Další informace: